Augustów – miasto otoczone dziewięcioma jeziorami i rozległą Puszczą Augustowską. Wodna stolica północno-wschodniej Polski, doskonałe miejsce na spływ kajakowy, żeglowanie, rejs statkiem, katamaranem czy gondolą.

Aktywnie czas spędzą tu biegacze, rowerzyści, pasjonaci jazdy konnej czy nordic walking. Malownicze widoki, czyste powietrze i woda w jeziorach, relaksujące lasy sosnowo-świerkowe, nienaruszona natura i życzliwi mieszkańcy – to wszystko tylko w Augustowie! W 2014 r. Augustów został uhonorowany tytułem “Najmilszego miasta w Polsce” w 2 edycji projektu “Milka. Wybierzmy najmilsze miasto w Polsce”.

Sanatorium Augustów – Co leczymy?

Puszcza Augustowska i otaczające Augustów wody nadają miastu specyficzny mikroklimat, który stwarza idealne warunki do leczenia:

 • zwalczania chorób dróg oddechowych,
 • chorób ortopedyczno – urazowych,
 • chorób reumatologicznych,
 • chorób naczyń obwodowych ,
 • osteoporozy,
 • nerwicy,
 • podnoszenia odporności ogólnej.

Dużą popularnością cieszą się także turnusy odchudzająco-lecznicze połączone z zajęciami rekreacyjnymi i zabiegami przyspieszającymi przemianę materii.

Sanatorium Augustów – Dla Kuracjusza

Augustów od okresu międzywojennego jest znanym i cenionym kurortem letnim. Odwiedzający miasto zachwycają się zdrowotnymi właściwościami tutejszego powietrza i warunków naturalnych. O status uzdrowiska miasto zabiegało już w latach 60-tych. W grudniu 1970 roku Augustów uzyskał częściowe uprawnienia uzdrowiska, a sanatorium „Budowlani” pierwszych kuracjuszy zaczęło przyjmować w 1976 roku. W październiku 1993 roku miasto uzyskało status uzdrowiska.

Puszcza Augustowska oraz otaczające Augustów jeziora i rzeki tworzą wyjątkowe warunki klimatyczne. Ulgę odczuwają tutaj osoby mające problemy z drogami oddechowymi, układem krążenia, chorobami reumatycznymi. Specyficzny mikroklimat bogaty w olejki eteryczne i fitocydy oraz wysokiej jakości złoża borowiny stwarzają idealne warunki do leczenia wszelkiego rodzaju schorzeń, w tym chorób reumatycznych i narządów ruchu.

W 2015 roku odkryte zostało w granicach miasta nowe złoże borowiny, która stosowana jest w leczeniu chorób reumatycznych, w chorobach mięśni czy stawów. Augustowska borowina otrzymała certyfikat jakości, który umożliwia zastosowanie jej także do produkcji kosmetyków. Już wkrótce kuracjusze odwiedzający Augustów będą mieli możliwość skorzystania z zabiegów z wykorzystaniem lokalnej borowiny o bardzo wysokich właściwościach leczniczych.

Augustów słynie również z wody mineralnej. Pierwszą „Augustowiankę” wyprodukowano 22 lipca 1972 roku. Woda wydobywana jest z jednego z najgłębszych ujęć w Polsce (482 m), z samego serca Puszczy Augustowskiej. Wyróżnia się ona stałym składem chemicznym, w tym posiada aż siedem składników o wartościach leczniczych. „Augustowianka” posiada wyjątkowe właściwości smakowe i odżywczo-zdrowotne. Do dziś cieszy się wielkim uznaniem mieszkańców Augustowa, jak też smakoszy z całego kraju i zagranicy. 

Sanatorium Augustów – Metody Leczenia

Pacjenci w sanatorium znajdują się pod opieką lekarzy specjalistów z wieloletnim doświadczeniem. Personel medyczny jest do dyspozycji 24 h na dobę. W szerokiej ofercie zabiegów znajdują się m.in.:

 • Borowinoterapia wykorzystuje w leczeniu borowinę inaczej nazywaną torfem leczniczym lub humolitem; zmieszaną z wodą i ogrzaną powyżej 40o C stosuje się w postaci okładów, tamponów lub kąpieli w leczeniu wielu chorób narządu ruchu. Borowina nie tylko leczy, ale również wspaniale pielęgnuje urodę.
 • Kąpiel perełkowa – kąpiel w wodzie, do której wtłaczane jest powietrze pod ciśnieniem. Zabieg ma działanie odprężające, daje wyraźną poprawę samopoczucia i zabezpiecza przed możliwością zaburzeń krążeniowych. Zalecany jest przy wszelkiego rodzaju nerwicach, ogólnym osłabieniu.
 • Jonoforeza (terapia jonowa, jonoforeza) – forma elektroterapii, polegająca na wprowadzeniu cząstek obdarzonych ładunkiem elektrycznym (jonów) do organizmu przez skórę lub śluzówkę za pomocą odpowiedniego urządzenia emitującego galwaniczny prąd stały. Jonoforeza jest stosowana w leczeniu zwyrodnieniowych i zapalnych schorzeń narządów ruchu, w uszkodzeniach nerwów, w zaburzeniach miejscowego ukrwienia tkanek.
 • Lampa Bioptron – terapia światłem, działająca na poziomie komórkowym i stymulująca w naturalny sposób siły obronne organizmu. Źródło światła, działające na zasadach biostymulacji laserowej działa przeciwbólowo, pomaga w gojeniu się ran i problemów skórnych.
 • Krioterapia ogólnoustrojowa w kriokomorze – polega na ochłodzeniu osoby poddawanej terapii w całości w specjalnej komorze niskotemperaturowej w temperaturze ok. minus 120 stopni przez okres 2-3 minut.

Sanatorium Augustów Prywatnie – Jak zarezerwować?

W celu rezerwacji Sanatorium w Augustowie na pobyt prywatny, prosimy o kontakt telefoniczny: 793-704-034 lub zapraszamy na podstronę dotyczącą sanatorium w Augustowie.

augustow.pl