Sanatorium Cieplice – Historia

Cieplice znane są przede wszystkim z leczniczych wód termalnych. Warto podkreślić, że tylko Uzdrowisko Cieplice Sp. z o.o. – Grupa PGU jest upoważnione do legalnego wydobycia leczniczych wód termalnych, które wykorzystujemy do zabiegów. Ten podziemny skarb Cieplic jest stosowany w lecznictwie już od 1281 roku.

Cieplice, uzdrowisko w górach założone w 1281 roku, są dziś uzdrowiskową częścią Jeleniej Góry na Dolnym Śląsku. Atutami naszego kurortu jest jego położenie u stóp Karkonoszy w sercu Kotliny Jeleniogórskiej oraz niepowtarzalny klimat. Liczni kuracjusze docenili już walory tego miejsca, wśród naszych znakomitych gości byli m.in. kanclerz wielki litewski Albrycht Stanisław Radziwiłł (1653), kasztelan wieluński Zygmunt Radziwiłł (1677), prymas Michał Radziejowski (1692), Johann Wolfgang Goethe (1790), król pruski Fryderyk Wilhelm III z żoną (1800), John Quincy Adams późniejszy prezydent USA (1800), Hugo Kołłątaj (1792 i 1808), Józef Wybicki (1802), Izabella Czartoryska (1816), Ryszard Szurkowski oraz Włodzimierz Lubański (2018). Najznamienitszym gościem w Cieplicach była królowa polska Marysieńka Sobieska, która bawiła tu z licznym dworem w 1687 r.

Sanatorium Cieplice – Lecznicza woda termalna

Temperatura leczniczych wód termalnych w sanatorium Cieplice dochodzi do 90 stopni Celsjusza. Znakomicie sprawdzają się one w leczeniu chorób narządu ruchu (reumatologia, ortopedia, neurologia, osteoporoza), układu moczowego (urologia, nefrologia) i oczu. Jako jedyni w całym kraju leczymy balneologicznie schorzenia oczu.

Sanatorium Cieplice – Zabiegi

W Zakładzie Przyrodoleczniczym w naszym sanatorium wykonuje się ponad 70 rodzajów zabiegów z zakresu wodolecznictwa, peloidoterapii, inhalacji oraz kinezyterapii, światło- i elektrolecznictwa na bazie: leczniczych wód mineralnych (fluorkowo-krzemowych, hypotonicznych, słabo zmineralizowanych, zasadowych) i borowin typu wysokiego.