KOLEJKA LINOWA NA GÓRĘ PARKOWĄ
Kolej linowo-terenowa z 1937 roku. Dolna stacja kolejki znajduje się w strefie deptaku , natomiast stacja górna – na szczycie Góry Parkowej (732 m n. p. m.). Długość trasy ciągnącej się w linii prostej wynosi 642 m.
Na szczycie znajdują się : Rajskie Zjeżdżalnie oraz Kubusiowy stok
Sama Góra Parkowa zachwyca licznymi ścieżkami spacerowymi, mnogością małej architektury (altanki, rzeźby) stawami z łabędziami i kaczkami oraz okazami dendrologicznymi.
GÓRA PARKOWA-PARK ZDROJOWY
Doskonały teren spacerowy. Liczna sieć ścieżek spacerowych wyposażonych w ławeczki oraz altany pozwala dostosować wysiłek do kondycji fizycznej, wieku czy stanu zdrowia.Obszar Góry Parkowej jest terenem unikatowym w skali kraju.
Ciekawe miejsca:
-zakątek Kraszewskiego
– łabędzi staw
-Polanka Michasiowa
-Figura Matki Bożej wg. projektu Artura Grottgera. Jej fundatorką była opiekunka ubogich Seweryna, hr. Badenii, która zamówiła dwie bliźniacze figury. Jedna stanęła na Placu Mariackim we Lwowie, druga właśnie w Krynicy.
-Źródełko miłości
KOLEJ GONDOLOWA NA JAWORZYNĘ KRYNICKĄ
– trasa kolei długości 2211 m przebiega z Czarnego Potoku na sam szczyt Jaworzyny Krynickiej (1114 m n.p.m.). Z górnej stacji/platform widokowych można podziwiać wspaniałą panoramę beskidzkich krajobrazów, a przy ładnej pogodzie również Tatr słowackich.
SANKOSTRADA
Przeznaczona dla wszystkich, czynna bez względu na porę roku .Długość trasy :ok 1 km, różnica poziomów: 55 metrów . Czas zjazdu ok 1,5 – 2 min.
Trasa Oświetlona – można zamówić nocne zjazdy.
PARK LINOWY
– ok. 5 km od obiektu
Krynicki Park Linowy składa się z 5 tras: niskiej, średniej, wysokiej, extreme oraz zjazdowej, a także dodatkowej atrakcji – BIG SWING (skok wahadłowy).
BASEN KRYTY
ok. 100m od obiektu (wymiar basenu:: 7 x 14m)
ZAJĘCIA FITNESS (step, aerobic, pilates) – w odległości 200 m od sanatorium (dla grup powyżej 10-ciu osób możliwość zorganizowania zajęć na miejscu)
LODOWISKO
– pełnowymiarowe kryte lodowisko o wymiarach 30×60 metrów.
Oferuje:
-ślizgawki ogólnodostępne
-mecze hokejowe
-mistrzostwa jazdy figurowej (gościnnie)
Na miejscu: wypożyczalnia łyżew figurowych i hokejowych dla klientów i miłośników ślizgawek.
OBIEKTY WARTE OBEJRZENIA:
PIJALNIA WÓD MINERALNYCH
– zaliczona do unikalnych obiektów tego typu w Europie , pomyślana jako ogród zimowy z halą spacerową i salą koncertową
Przed pijalnią tętni źródło będące symbolem początków historii uzdrowiska
PIJALNIA MIECZYSŁAWA
– w Starym Domu Zdrojowym
PIJALNIA JANA
– znajduje się na terenie Parku Zdrojowego tuż u podnóża Góry Parkowej w odległości ok 200 m od Sanatorium Energetyk
PIJALNIA SŁOTWINKA
– na terenie Parku Słowińskiego
STARE ŁAZIENKI MINERALNE
pochodzą z lat 1863-66 i są jedna z najbardziej charakterystycznych budowli Krynicy. Autor, prof. Feliks Księżarski (twórca m.in. Collegium Novum UJ w Krakowie) wzorował się na Łazienkach we Franzensbadzie.
STARE ŁAZIENKI BOROWINOWE
należące do jednych z najstarszych obiektów Krynicy Zdroju
MUZEA:
MUZEUM NIKIFORA
– Muzeum znajduje się w centrum Krynicy Zdrój na Deptaku, w zabytkowej willi “Romanówka”.(ok. 200m.)
MUZEUM ZABAWEK
– (ok.100m.)
MUZEUM TURYSTYKI GÓRSKIEJ przy Schronisku na Jaworzynie Krynickiej
GALERIA „POD KASZTANEM”
TRASY SPACEROWE :
- trasa NIKIFORA
Długość trasy: 8 km
Czas przejścia: 2 h
Trasę rozpoczynamy z Krynickiego Deptaka spod Informacji Turystycznej. Wychodzimy z deptaku ulicą Kraszewskiego i po 850 metrach skręcamy
w prawo w ulicę św. Włodzimierza. Po ostrym podejściu mijamy cmentarz z nagrobkiem Nikifora a następnie cerkiew prawosławną. Wokół cerkwi znajduje się Park Miniatur Architektury Drewnianej. Powyżej cerkwi skręcamy w lewo w stromą polną ścieżkę, kierując się na Muzeum Przyrodnicze. Po 300 metrach skręcamy za schodami w prawo i podążamy czerwonym szlakiem przez las. Po 800 metrach szlak czerwony skręca w lewo a my podążamy prosto. Po kolejnych 700 metrach skręcamy w lewo i łączymy się z żółtym szlakiem, którym podążamy na Przełęcz Krzyżową, gdzie przez chwilę połączymy się z Trasą Kiepury. Dalej udajemy się żółtym i niebieskim szlakiem i po 350 metrach rozstajemy się z Kiepurą i skręcamy w prawo w stronę Słotwin. Spacerując polną drogą mijamy po lewej stronie wyciągi narciarskie i po 1 kilometrze dochodzimy do drewnianej cerkwi. Za nią skręcamy w prawo w ulicę Słotwińską i wracamy do Krynicy piechotą lub busem z pobliskiego przystanku.
Po wejściu na deptak po lewej stronie znajduje się pomnik siedzącego Nikifora, a po przejściu kolejnych 500 metrów za rzeką Kryniczanka w ostatnim drewnianym budynku Romanówka, siedzibę swoją ma Muzeum Nikifora.
- trasa KIEPURY
Długość trasy: 15 km
Czas przejścia: 4 h
Trasę rozpoczynamy z ulicy Piłsudskiego „pod Hawaną” spod pomnika Jana Kiepury. Przechodzimy na drugą stronę ulicy
w Dąbrowskiego i dochodzimy do mostku gdzie skręcamy w lewo. Dalej podążamy ulicą Zieloną i po 750 metrach wchodzimy do lasu i dalej w górę szlakiem zielonym. Po kolejnych 1200 metrach łączymy się na chwilę z Trasą Nikifora i razem przechodzimy przez Przełęcz Krzyżową a 350 metrów za nią rozstajemy się z Nikiforem i skręcamy w górę w lewo. Teraz spacerując szlakiem żółtym i niebieskim podziwiamy z lewej strony Jaworzynę Krynicką a po prawej wyciągi narciarskie Słotwiny. Po 2,5 kilometrach od rozstania z Nikiforem szlak niebieski ucieka w lewo a my podążamy w prawo, pilnując do końca wyprawy szlaku żółtego. Na trasie mijamy szczyt Jaworzynka a po 8,25 kilometrach od rozpoczęcia wyprawy, przechodzimy przez ulicę i kierujemy się drogą asfaltową do lasu. Po 250 metrach ulica skręca ostro w lewo a my wchodzimy na polną drogę na wprost i w dalszym ciągu pilnujemy żółtych znaków. Po 4 kilometrach dochodzimy do skrzyżowania z ulicą Zieleniewskiego i skręcając w prawo w dół wracamy do Krynicy. Wracając ulicą Pułaskiego po prawej stronie mijamy Patrię.Na trasie co kilkaset metrów zamontowane są tablice z krótka, ciekawą informacją z życia tych postaci. Można pobrać ulotkę z mapką z IT lub pobrać w wersji elektronicznej