Nałęczów to miejscowość rekreacyjno-wypoczynkowa, która jest częścią trójkąta turystycznego Puławy – Kazimierz Dolny – Nałęczów. Jego wizytówką jest Park Zdrojowy, założony przez Stanisława Małachowskiego, z bogatym liczącym 190 lat drzewostanem, palmiarnią oraz Pijalnią Wód leczniczych. Na uwagę turystów zasługuje również Muzeum Bolesława Prusa oraz Chata Stefana Żeromskiego.
Charakterystyczna dla Nałęczowa jest też willowa zabudowa miasteczka. Większość z zabytkowych budynków, powstała pod koniec XIX i na początku XX wieku. Nałęczów w tym czasie przyciągał wielu artystów, co miało duży wpływ na rozkwit i rozbudowę architektoniczną miasta. Bywali tu i tworzyli m.in. Zofia Nałkowska, Henryk Sienkiewicz, Bolesław Prus oraz Stefan Żeromski.
Największym atutem Nałęczowa jest jednak panujący tu mikroklimat. Jego właściwości lecznicze, powodują samoczynne obniżanie ciśnienia tętniczego krwi oraz zmniejszanie dolegliwości chorób serca. Wysoką jonizację powietrza wywołują czynniki takie jak gleby lessowe, przepływające rzeki Bystra i Bochotniczanka, urozmaicona sieć wąwozów oraz bogata szata roślinna – to ok. 72 gatunków drzew i krzewów. Ważnym punktem Nałęczowa są źródła wód mineralnych z przewagą wodorowęglanu wapnia i żelaza.
Okolice do zwiedzania
Nałęczów, ze względu na swoje bardzo atrakcyjne położenie, stanowi doskonałą bazę wypadową do odkrywania regionu, w którym jest umiejscowiony. W niedalekim sąsiedztwie znajdują się znane w całej Polce miejscowości, a wśród nich Kazimierz Dolny, Janowiec, Puławy, Lublin, Wojciechów, Wąwolnica oraz Kozłówka.
Kazimierz Dolny, oddalony o 30 kilometrów od Nałęczowa, nazywany jest perłą polskiego renesansu. Bogata historia oraz duża ilość zabytków sprawia, że nasi kuracjusze odwiedzają go przez cały rok. Z kolei w Janowcu położonym po przeciwnej stronie Wisły, oddalonym o 43 kilometry od uzdrowiska, znajdują się zachowane ruiny jednego z największych zamków obronnych w Polsce.
W Puławach, które oddalone są o 30 kilometrów od Nałęczowa, można zobaczyć m.in. okazały Pałac Czartoryskich oraz świątynię Sybilii, a Wąwolnicy sanktuarium Matki Bożej Kęmbelskiej. Miejscowość ta jest celem licznych pielgrzymek. Przez Wąwolnicę przechodzi również trasa wąskotorowej Nałęczowskiej Kolei Dojazdowej.
Tych, którzy interesują się kowalstwem artystycznym, zapraszamy do Wojciechowa, gdzie co roku w okresie letnim, organizowane są Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie i Spotkanie Kowali, połączone z koncertami polskich gwiazd. W Wojciechowie oddalonym 6 kilometrów od Nałęczowa, znajduje się również Zespół Wieży Ariańskiej. Z kolei w Kozłówce – oddalonej 35 kilometrów – w zespole pałacowo-parkowym, należącym do rodzin Bielińskich i Zamoyskich, znajduje najlepiej zachowana rezydencja magnacka w Polsce i jedna z nielicznych w Europie z niemal kompletnym wyposażeniem.
Największym miastem położonym nieopodal Nałęczowa jest Lublin. Oddalony o 30 kilometrów Lublin, jest największym ośrodkiem naukowo-kulturalnym po wschodniej stronie Wisły, co przekłada się na liczne imprezy kulturalne organizowane przez społeczność studencką, a także władze samorządowe. Działa tam m.in. Akademickie Centrum Kultury i ośrodki samorządowe: Centrum Kultury, Centrum Spotkania Kultur, Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”, Warsztaty Kultury i Wojewódzki Ośrodek Kultury. W mieście znajduje się wiele bibliotek, galerii i kilkanaście muzeów, w tym Muzeum Wsi Lubelskiej, Muzeum Lubelskie na Zamku, Muzeum Historii Miasta Lublina, Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem”, Dworek Wincentego Pola, Muzeum Literackie im. Józefa Czechowicza, Izba Pamięci Drukarstwa Polskiego oraz Państwowe Muzeum na Majdanku. W Lublinie funkcjonuje również jedyna scena operowo-operetkowa po prawej stronie Wisły – Teatr Muzyczny. Lublin jest ośrodkiem również kultury alternatywnej i sztuki performance.
Lublin jest miejscem imprez kulturalnych, z których wiele nawiązuje do jego wielokulturowego dziedzictwa i odbywa się w otwartej przestrzeni Starego Miasta. Spośród największych na uwagę zasługuje Carnaval Sztukmistrzów, którego nazwa została zainspirowana postacią Sztukmistrza z Lublina, Noc Kultury, Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art’n’Music Festival, Jarmark Jagielloński – nawiązujące do tradycji Rzeczpospolitej Obojga Narodów wydarzenie handlowo-kulturalne, Europejski Festiwal Smaku – prezentujący bogactwo i dziedzictwo kulinarne Lubelszczyzny wpisane w szeroki kontekst kultury kulinarnej Europy i krajów Partnerstwa Wschodniego, podczas którego odbywają się koncerty, wystawy, pokazy i warsztaty.
Okolice Nałęczowa oferują również coś dla amatorów sportów zimowych. Wyciągi narciarskie znajdują się w Rąblowie, Kazimierzu Dolnym i Celejowie – Stacja Narciarska Kazimierz, Wyciąg Narciarski Celejów i Ośrodek narciarsko-snowboardowy w Rąblowie.