Województwo Świętokrzyskie – Sanatoria

Województwo Świętokrzyskie posiada liczne sanatoria i uzdrowiska. Głównymi miastami uzdrowiskowymi jest Busko Zdrój oraz Solec Zdrój.

Województwo świętokrzyskie obejmuje powierzchnię 1 171 050 kilometrów kwadratowych (stanowi to niemal 1/4 powierzchni Holandii lub ponad połowę powierzchni Słowenii), liczba ludności wynosi 1 270 120 (czyli ok. 1/4 populacji Słowacji lub 2/3 Słowenii). Podzielone jest na 102 gminy i 14 powiatów, w tym 1 miasto na prawach powiatu – Kielce.

Sanatoria Świętokrzyskie – Busko Zdrój

Miasteczko położone jest w południowej części województwa świętokrzyskiego, w malowniczym regionie zwanym Ponidziem, nad dolną i środkową Nidą, 50 km na południe od Kielc i 80 km na północny-wschód od Krakowa. Klimat jest tu nizinny z cechami kontynentalnego, z bardzo dużą liczbą dni słonecznych w roku.

W 1776 r. odkryto tutaj źródła solankowe. Zaczęto eksploatować sól, lecz wkrótce zaniechano jej wydobycia ze względu na nieopłacalność produkcji. W 1808 r. magister medycyny Winterfeld z Pińczowa, przeprowadził pierwsze badania nad wykorzystaniem miejscowych wód do leczenia. Do Buska zaczęli przyjeżdżać pierwsi kuracjusze zwani wówczas „gośćmi kąpielowymi”.

Czytaj więcej o Sanatorium Busko Zdrój

Sanatoria Świętokrzyskie – Solec Zdrój

Uzdrowisko Solec-Zdrój znajduje się w malowniczej miejscowości Solec-Zdrój w woj. świętokrzyskim, na terenie pięknego Parku Zdrojowego.

Miejscowość usytuowany jest 3 km od trasy Sandomierz – Kraków, 20 km od Buska-Zdroju, 70 km od Kielc i 90 km od Krakowa.Najcenniejszym bogactwem naturalnym Uzdrowiska i podstawą kuracji są wody lecznicze pozyskiwane kilkoma odwiertami z głębokości ok. 170 m. Są to solanki siarczkowe, zawierające jony siarczkowe i wielosiarczkowe, a ponadto jony chlorkowe, bromkowe, jodkowe, borowe oraz wiele innych pierwiastków, jak: wapń, magnez, lit, żelazo, stront, selen, mangan, o słonym smaku i charakterystycznym zapachu siarkowodoru. Wykorzystywana do leczenia woda siarczkowa o stężeniu jonów siarczkowych 103 mg/litr jest najsilniejszą w Polsce i jedną z najlepszych w Europie. Leczone są tu takie schorzenia jak: reumatoidalne zapalenia oraz zwyrodnienia stawów, zesztywniające zapalenia stawów kręgosłupa, gościec tkanek miękkich, stany pourazowe, dyskopatie, zapalenie korzonków nerwowych, nerwobóle, dna moczanowa, choroby skóry, choroby układu oddechowego, choroby układu krążenia, zatrucia metalami ciężkimi i osteoporoza.Do podstawowych zabiegów udzielanych w Uzdrowisku należą: kąpiele siarczkowe i kwasowęglowe oraz zawijanie w borowinę. Jest też cała gama zabiegów uzupełniających, począwszy od różnego rodzaju masaży i kąpieli po zabiegi wykorzystujące pole elektromagnetyczne.

Czytaj więcej o Sanatorium Solec Zdrój

swietokrzyskie.travel