Program jest przeznaczony dla osób zmagających się z nowotworami płuc w remisji, mukowiscydozą, astmą, obturacyjną chorobą płuc (POChP) oraz zwyrodnieniami (pylica, zwłóknienia, sarkoidoza), śródmiąższową chorobą płuc, zespołem neurologicznym przebiegającym z osłabieniem mięśni oddechowych, pierwotnym nadciśnieniem płuc.

Zapraszamy do Sanatorium Ustroń na rehabilitację osoby przed zabiegiem lub po zabiegu zmniejszającym objętości płuc, przed przeszczepieniem i po przeszczepieniu płuc oraz uzależnione od respiratora.

To również cenne wsparcie w procesie powrotu do zdrowia dla osób po zabiegach i operacjach górnej części jamy brzusznej.

Rehabilitację poprzedza ocena stanu zdrowia, dlatego pobyt w Sanatorium Ustroń rozpoczyna się wizytą u lekarza. Konieczna jest także konsultacja z specjalistą pulmonologiem. Wykonywane są niezbędne badania diagnostyczne oraz kompleksowa ocena stanu zdrowia pacjenta. To na tej podstawie przygotowywany jest program zabiegów oraz ćwiczeń, które pomagają pacjentom w powrocie do zdrowia. Naszym celem jest rehabilitacja oraz edukacja prozdrowotna. Dlatego też zapewniamy konsultacje z dietetykiem oraz naukę rozładowywania przewlekłego stresu.

Program obejmuje: konsultację lekarza pulmonologa, badania diagnostyczne chorób układu oddechowego, ocenę wydolności oddechowej, zabiegi rehabilitacyjne wg standardów rehabilitacji pulmonologicznej – średnio 5 razy dziennie (bez niedziel i świąt), naukę rozładowywania stresu, nadzór lekarsko-pielęgniarski (w przypadku zakwaterowania w Sanatorium Równica)

Celem programu jest zmniejszenie nasilenia objawów choroby, poprawa sprawności fizycznej i edukacja zdrowotna.

Pacjenci są zakwaterowani w Sanatorium i Szpitalu Uzdrowiskowym Równica lub w Hotelu Wilga***. Mają również zapewnione całodzienne wyżywienie zgodnie z zaleconą dietą.