Jak wygląda rehabilitacja po COVID-19?

sanatorium po covid

„Zespół pocovidowy” dotyka coraz większej liczby pacjentów. Na niepokojące objawy skarżą się zarówno osoby, które COVID-19 przeszły bezobjawowo, jak i pacjenci wymagający hospitalizacji. W Sanatorium Nałęczów prowadzona jest rehabilitacja po COVID-19, niwelująca pochorobowe powikłania, związane m.in. ze zmniejszoną wydolnością oddechową oraz ogólnym osłabieniem organizmu.

Rehabilitacja po COVID-19, której znaczenie podkreśla także Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) jest istotnym elementem leczenia następstw choroby, o których wiadomo już coraz więcej.

Jakie są objawy zespołu pocovidowego?

Najczęściej spotykanymi objawami po COVID-19 są zaburzenia w oddychaniu i duszności, utrudniające wykonywanie nawet prostych, codziennych czynności. Pacjenci skarżą się na ogólne osłabienie organizmu, skutkujące długotrwałym poczuciem zmęczenia, zaburzenia rytmu serca, ból głowy, mięśni i stawów. Pojawiają się kłopoty z koordynacją ruchową i utrzymaniem równowagi.

Niepokojącym objawem zespołu pocovidowego są także problemy z koncentracją, pamięcią, prawidłowym wysławianiem się czy logicznym myśleniem. Dowodzi to, że infekcja SARS-CoV-2 wpłynęła nie tylko na układ oddechowy czy krążeniowy, ale także na układ nerwowy organizmu. U pacjentów hospitalizowanych występują ponadto problemy z prawidłową emisją głosu oraz trudności w przełykaniu pokarmów stałych i płynów, co jest konsekwencją długotrwałej intubacji.

U pacjentów „pocovidowych” znaczne wydają się również obciążenia psychiczne. Lęk i apatia, zniechęcenie i brak motywacji do działania wpływa na codzienne funkcjonowanie, zarówno w sferze prywatnej, domowej, jak i zawodowej.

Badania diagnostyczne

W Uzdrowisku Nałęczów rehabilitacja po COVID-19 poprzedzona jest szczegółową diagnostyką stanu zdrowia pacjentów. Jest to bardzo istotne, pomaga bowiem wykryć wszystkie symptomy powikłań pochorobowych oraz choroby współtowarzyszące.

Pacjenci kierowani są na badania diagnostyczne, takie jak np. spirometria, EKG, badania laboratoryjne czy test wysiłkowy. Konsultuje ich ponadto lekarz specjalista, który w niektórych przypadkach zleca dodatkowe badania, np. tomografię komputerową klatki piersiowej. Dopiero po uzyskaniu pełnej informacji o stanie zdrowia pacjenta, dobrana mu jest indywidualna i kompleksowa rehabilitacja.

Rehabilitacja po COVID-19 – jakie zabiegi?

Kompleksowa rehabilitacja ozdrowieńców oparta jest na zabiegach leczniczych, indywidualnych i grupowych. Pacjentom gwarantuje się także wsparcie psychologiczne, a także edukację zdrowotną, pomagającą zaplanować późniejsze kontynuowanie rehabilitacji w warunkach domowych.

Zabiegi lecznicze ukierunkowane są głównie na układ oddechowy, ale również układ krążenia, odpornościowy czy mięśniowy. Bardzo istotne podczas rehabilitacji ozdrowieńców są grupowe ćwiczenia oddechowe, zwiększające pojemność życiową płuc, zwiększające siłę mięśni oddechowych oraz ruchomości klatki piersiowej. Prowadzona jest nauka efektywnego kaszlu oraz ćwiczenia pozycji ułożeniowych – drenażu, co ma wspomagać wydalanie zalegającego w oskrzelach śluzu.

Nasi fizjoterapeuci prowadzą także ćwiczenia oddechowe indywidualne z elementami terapii manualnej przepony i mięśni międzyżebrowych zewnętrznych i wewnętrznych, które mają na celu rozluźnienie tych mięśni oraz poprawę ich funkcji.

W czasie rehabilitacji w Uzdrowisku Nałęczów zalecana jest tlenoterapia, polegająca na zwiększeniu stężenia tlenu w powietrzu wdychanym przez chorego, co skutkuje polepszeniem sprawności zarówno fizycznej, jak i psychicznej.

Istotne są także zabiegi z zakresu kinezyterapii, czyli leczenia ruchem. Pacjentom naszego Uzdrowiska zalecane są treningi na bieżni czy rowerze stacjonarnym, poprawiające tolerancję wysiłkową i wzmacniające siłę mięśni oraz ogólną kondycję organizmu. Szczególnie dobry wpływ na samopoczucie pacjentów ma również marsz z kijami. Warto wiedzieć, że w Uzdrowisku Nałęczów nordic walking nie tylko stanowi kompleksowy trening całego ciała, poprawiający wydolność organizmu, zwiększający siłę mięśni ramion, obręczy barkowej, wytrzymałość, równowagę, koordynację ruchów, ale także podczas ruchu na świeżym powietrzu pozwala korzystać z dobrodziejstw prozdrowotnego klimatu, samoczynnie obniżającego ciśnienie krwi.

Jak skorzystać z Sanatorium dla ozdrowieńców?

Na rehabilitację komercyjną, prowadzoną w Uzdrowisku Nałęczów nie jest potrzebne skierowanie – warunkiem do skorzystania z rehabilitacji jest jedynie udokumentowany pozytywny wynik testu na COVID-19.

W celu rezerwacji, prosimy o telefon: 793-704-034

Zobacz także...